Druk – jak to się kiedyś robiło?

Czy kiedykolwiek mieliście okazję zobaczyć jak produkuje się książki?
Myślę, że większość z nas nawet się nie zastanawiała jak ten proces może wyglądać. Ostatnio natrafiłem na film dokumentalny z 1947 roku pokazujący linie produkcyjną książek. Oglądają go można dojść do wniosku, że tak naprawdę sam schemat technologiczny niewiele się różni od współczesnego. Oczywiście jest kilka znaczących różnic między innymi w sposobie druku, jednak ogólnie wszystko jest bardzo podobne.

Ogólnie rzecz biorąc film jest bardzo ciekawy, bo nie tylko pokazuje sposób drukowania, ale również kilka innych ciekawych procesów poligraficznych. Patrząc z perspektywy czasu, człowiek dokonał niesamowitego skoku technologicznego, dziś nie można sobie wyobrazić druku ulotek, plakatów, wizytówek bez użycia komputera. Na filmie widać jak w roku 47 ubiegłego wieku człowiek był zaawansowany technologicznie. Piękne jest to, że bez użycia elektroniki to wszystko co jest pokazane w filmie było możliwe.
Nie komputer, a mechanika i chemia są podstawą produkcji, i powiem tyle chylić czoło przed inżynierami z tamtych lat.
Ciekawostką jest to, że jeszcze do niedawna techniki te były używane w drukarniach. Osobiście znam osoby, które pamiętają i co więcej z powodzeniem wykorzystywały te procesy w produkcji.

Abstrahując od głównego tematu filmu jakim jest druk i reszta czynności prowadzących do powstania książek, obraz ten ukazuje atmosferę tamtych lat. Oglądając cały film można się wczuć w fabryczny klimat lat 40 XX wieku.

Zapraszam do obejrzenia filmu
nasze ulotki

This entry was posted in Artykuł and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Druk – jak to się kiedyś robiło?

  1. krytyk says:

    wg mnie rewelacyjny film. kapitalnie sie ogląda. Niesamowite jak to sie kiedys robilo i ile to czasu zajmowało. WIEKIIII

  2. Pingback: Jak działają maszyny drukarskie | Nasze Ulotki.pl :: Blog

  3. Pingback: Numer ISBN - podstawowe informacje | Nasze Ulotki.pl :: Blog

Dodaj komentarz