Podetrzesz się jutrzejszą gazetą?

swiatpoligrafii.pl

Dlaczego taki mało smaczny tytuł. Prosta przyczyna… przeczytałem pewien artykuł i moja wyobraźnia popłynęła.

Nie od dziś słyszę, że firmy pracują nad elektronicznymi nośnikami, które pozwolą mieć dostęp do informacji w każdym miejscu. Część z tych pozycji ma imitować tradycyjne nośniki. Jednym z takich produktów ma być elektroniczny papier. Mobilna i zarazem elastyczna matryca pozwalająca na wyświetlanie informacji w różnych miejscach. Czy naprawdę to jest przyszłość?

Mam wrażenie, że tą chwilę ludzie mogą się zachłysnąć tą technologią, ale
z czasem minie moda na taki produkt. Co prawda jeśli wziąć pod uwagę popularność tabletów, moje słowa mogą nic nie znaczyć. Mała dygresja, wydaje mi się, że będzie to tylko element przejściowy przed czymś jeszcze ważniejszym i większym.

Trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty, które mogą zaważyć na popularności tego produktu. Pierwsza to faktyczna mobilność i użyteczność. Pytanie jest takie, jak taki materiał ma być wykorzystywany i do czego?
Jeśli ma to być gazeta odświeżana codziennie za jakąś opłatą czy na przykład fragment książki z wyświetlanymi filmikami obrazującymi jakieś temat. Sam nie wiem, być może taki materiał sprawdzi się w roli uszlachetniacza pozycji drukowanych.
Sprawa mobilności jest niejasna, jak będzie wyglądać kwestia ładowania danych i dostarczenia energii?
Kwestia druga to cena. Jeśli technologia ta będzie na tyle tania, że firmy będą mogły produkować masowo na przykład ulotki lub plakaty z takiego materiału. Czemu nie, wyobraźmy sobie takie standardowe ulotki pod drzwiami, które są właśnie zbudowane
z takiego materiału. Rewelacja bierzemy do ręki produkt, który może i nawet będzie interaktywny. Przewijamy, oglądamy ruchome obrazy, ALE wydaje mi się, że to odległa przyszłość. Dobrze jednak mieć na uwadze to, że gazety lub inne materiały, które obecnie standardowo się drukuje mogą być skonstruowane tak by jeszcze bardziej wzmocnić
i urozmaicić przekaz.

Jeśli uda się rozwinąć te dwie kwestie to Harry Potter z ruchomymi gazetami i inne fantastyczne wizje przybliżą się do nas znacząco.


13,3-calowy, kolorowy papier elektroniczny Sony na SID 2011

a 49 międzynarodowym sympozjum SID, Sony zaprezentowało papier elektroniczny własnej produkcji. 13,3-calowy, wykonany z plastikowych substratów panel (arkusz?) jest elastyczny i umożliwia wyświetlanie obrazów w kolorze. Według informacji koncernu, papier ma grubość zaledwie 150 μm (mikrometrów), a jego masa nie przekracza 20 gramów.

więcej informacji>>>
więcej informacji>>>
nasze ulotki

 

This entry was posted in Artykuł, NEWS and tagged . Bookmark the permalink.

2 Responses to Podetrzesz się jutrzejszą gazetą?

  1. Pingback: Reklama wideo w gazecie? | Nasze Ulotki.pl :: Blog

  2. Pingback: Ruchome obrazy w książkach - fantastyka? | Nasze Ulotki.pl :: Blog

Dodaj komentarz