Rzecz o komputerze co chciał się uczyć

technologie.gazeta.pl
Koputer, który się uczy.
Na początek zagadka co jest na zdjęciu, które jest załączone do tego wpisu?
Mała podpowiedz – kadr z pewnego filmu, który został nakręcony w 1983 roku.

Czasem odwołuje się się do literatury fantastycznej z pewnymi sprawami. Tak jest i tym razem, co prawda odwołanie nie do książki a do filmu. Na pewno każdy z nas gdzieś
w swoim życiu spotkał się z historiami, które mówiły o komputerach, które potrafiły się uczyć. Kwestia jest taka, że zazwyczaj były to historie wymyślone.

Natrafiłem dziś na pewien wpis. Dotyczy on pewnego systemu algorytmów umożliwiających naukę komputerowi. Ciekawostką jest to, że oprogramowanie to testowane jest na grach. System ten pozwala zwiększyć efektywność komputera w rozgrywce w znacznym stopniu.

„Na ile skuteczny był komputer używający systemu opracowanego przez naukowców
z MIT? W przypadku instalowania oprogramowania, był on w stanie odtworzyć 80% czynności, które wykonuje człowiek czytający tę samą instrukcję. W przypadku Civilization II wygrał on 79% rozgrywek, w których wziął udział. Maszyna, która nie używała systemu, wygrała zaledwie 46% gier, w których uczestniczyła. Postęp w tym przypadku jest więc bardzo duży.”

Co może oznaczać taki postęp… myślę, że każdy z nas widział bądź czytał o tym dużo. Nie trzeba nawet wymieniać tytułów, które traktują o takich przypadkach.
Ja natomiast chcę zwrócić uwagę na co innego. Skoro w obecnych czasach wizje fantastów
i marzycieli nabierają realnych kształtów, może trzeba przyjrzeć się uważniej ich twórczości… może znajdziemy tam pomysły, których realizacja jest już możliwa… może jakiś pomysł na nowinkę techniczną, bądź rozwiązanie systemowe etc?

wystarczy tyko pomarzyć…
No załóżmy, że komputery przeczytają i się nauczą pozycji dotyczących projektowania ulotek, sztuki, tworzenia stron internetowych etc. Może minie era artystów i generalnie osób twórczych?
Tak rzucam słowa, ale to tylko po to by sprowokować.
Zapraszam do przeczytania załączonego artykułu.

więcej informacji>>>
więcej informacji>>>
nasze ulotki

This entry was posted in NEWS and tagged , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz