Jak dobrać kolory do projektu? #3

Mój kolega ostatnio pyta… czy znam jakiś łady beżowy kolor? – oczywiście nie chodzi tu o pewien dowcip :) – W zasadzie od razu się go spytałem czy korzystał z Kulera (Adobe). Odpowiedź jaką usłyszałem to: znam ale nie korzystam. Nie tyle, że chciałem go namawiać do korzystania z tego typu narzędzia. Chciałem mu powiedzieć, że potrafią one w sposób znaczący przyspieszyć pracę nad takimi tematami jak ulotki, plakaty czy strony internetowe. Te rozwiązania fantastycznie sprawdzają się również przy projektowaniu większych tematów np. katalogów, broszur czy… nie wiem kalendarzy trójdzielnych. Ich siłą jest to, że dostarczają nam „gotowych” próbek, które zostały wstępnie określone przez inne osoby.

Zobacz narzędzia i czytaj dalej

W zasadzie nie musimy się długo zastanawiać jakiej palety użyć i ślęczeć dobierając odpowiednie barwy. Dzięki tym narzędziom w zasadzie otrzymujemy gotowe próbki,  które są w odpowiedni sposób opisane (rozbarwienia). Oczywiście możemy je we własnym zakresie odpowiednio modyfikować na potrzeby danego projektu. Niektóre z nich dają możliwość bezpośredniego importowania palet do programów graficznych – wspomniany Kuler posiada taką funkcję. Ciekawostką jest to, że działa on na zasadzie portalu społecznościowego.

Tego typu strony świetnie nadają się również jako katalizatory inspiracji. Nie wiem jak wy, ale ja niejednokrotnie przechodziłem fazę niemocy twórczej. Człowiek przez telefon i w mailach słyszał „panie drukarnia czeka!” nie ma czasu, a tu robota w powijakach. Co się wtedy robi? Szybko przekopuje się sieć w poszukiwaniu jakieś inspiracji. Czasem warto właśnie posiłkować się takimi stronami. W końcu nie od dziś wiadomo, że kolory i zapachy potrafią wpłynąć twórczo na człowieka.

Niektóre z podanych stron służą do określania kolorów, inne tak jak wspomniałem wyżej dają możliwość korzystania z gotowych palet. Nie mniej zapraszam do zapoznania się z tymi rozwiązaniami. Z pewnością dostarczą one ciekawych doświadczeń, a być może niektórym ułatwią życie. :)

zobacz także:
Jak dobrać kolory do projektu?
Jak dobrać kolory do projektu? – 2

Jako ciekawostkę polecam wam przeczytać to:
Squeeze page – kolorystyka słowa
@Adam (warstwy.com) opisuje bardzo ciekawe zjawisko, gdzie kolor stanowi bardzo ważny element „gry” z odbiorcą.

colorotate

ColorExplorer

pictaculous
Bardzo ciekawe narzędzie do tworzenie palet. Wgrywamy dajmy na to skan jakieś ulotki lub zdjęcia i już po chwili otrzymujemy zestaw zbliżonych kolorów.

Contrast-A
Ciekawa aplikacja pozwalająca na skontrolowanie czytelności tekstów.

zobacz także:
Jak dobrać kolory do projektu?
Jak dobrać kolory do projektu? – 2
Squeeze page – kolorystyka słowa

Powrót na stronę główną

This entry was posted in Artykuł, Przydatne and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Jak dobrać kolory do projektu? #3

  1. Huber Polska says:

    To narzędzie faktycznie się sprawdza, nie chce tutaj opisywać jak on funkcjonuje bo doskonale jest to opisane w artykule, aczkolwiek muszę powiedzieć, że znacznie ułatwia pracę. Można zrobić projekt nawet kilka godzin szybciej.

  2. plotery says:

    Zgadzam się, że takie narzędzie znacznie ułatwiają pracę i często są też inspiracją.

  3. Grafik says:

    Warto jeszcze wspomnieć o serwisie Color Trends. Użytkownicy zamieszczają tam gotowe palety kolorów które świetnie się komponują razem np. na stronie internetowej

Dodaj komentarz